Moje doporučení:
1) Vyberte vhodný termín masáže. Ještě než se budete objednávat ke mně na masáž, zkuste si namyslet termín, který vám bude opravdu vyhovovat. Po masáži si nejlépe již neplánujte žádnou těžkou fyzickou aktivitu, cvičení nebo sport. Svaly potřebují čas na obnovu, takže pokud jim dopřejete odpočinek 12-24 hodin po masáži, určitě poznáte rozdíl. Uvolněné svaly jsou navíc náchylnější ke zranění, proto je klidový režim na místě. Ideální je zvolit spíše klidnější aktivity a odpočívat v teple. Po masáži se můžete cítit i unavení, ale i to je naprosto v pořádku. U těch z vás, kteří na masáže nejste zvyklí, jdete poprvé nebo máte záda či jiné partie citlivější, se můžete druhý den cítit „jako po cvičení v posilovně“, je to přirozená reakce těla. Přizpůsobte si proto termín masáže tak, abyste si tyto podmínky mohli dovolit.
2) Vždy komunikujte se svým masérem v případě konkrétních potřeb či požadavků (intenzita, tlak, bolest, nepříjemný pocit, lechtivost a jiné). Všechno se dá ovlivnit již v průběhu masáže a je škoda, když například kvůli lechtivosti plosek nohou si masáž neužijete. Upozorněte maséra na aktuálně bolestivá místa, případně místa po úraze a dlouhodobou bolest. Může buď tyto partie z masáže vynechat anebo naopak se na ně zaměřit, aby vám od bolesti ulevil.
3) UVOLNĚTE SE. Všechny masáže probíhají v samostatné místnosti v naprostém soukromí s uklidňující relaxační hudbou. Zkuste nechat myšlenky volně plynout a opravdu zkusit „vypnout“ a zklidnit své vědomí. Zkuste se během masáže soustředit na svůj dech. Budete-li zhluboka dýchat a vnímat svůj dech, lépe se vám uvolní zatuhlá místa a prokrví svaly.
4) Myslete na pitný režim. Je velice důležité dodržovat pitný režim jak před, tak i po masáži. Minimálně hodinu před masáží vypijte sklenici nejlépe čisté neperlivé vody. Při masáži dochází k rozproudění lymfatického systému, zrychlí se metabolismus a souběžně s tím dochází i ke zvýšenému uvolnění nežádoucích toxických látek a vyčištění organismu. Pokud není tělo dostatečně zavodněné, lymfatický systém nedokáže tyto látky odvést z těla ven a zůstanou uvnitř. Ihned po masáži ode mne dostanete sklenici čisté neperlivé vody, případně čaj. Jakmile dorazíte domů, měli byste vypít další sklenici a po zbytek dne na pitný režim opravdu pamatovat. Čím víc vypijete, tím rychleji se škodlivé látky z těla vyloučí. Pokud je to možné, zvolte spíše bylinkový čaj nebo pramenitou vodu. Kofeinové nápoje bezprostředně po masáži určitě vynechte. Pití kofeinu po masáži může napjaté svaly zbytečně přetížit, takže je nejlepší se mu vyhnout.
5) Kdy na masáž nechodit? Na masáž nechoďte bezprostředně po jídle (jelikož pak hodinu ležíte na přeplněném bříšku), ani když máte naopak velký hlad. S kocovinou či pocitem nemoci určitě zůstaňte doma a raději se přeobjednejte.
6) Jak často se mám objednávat? Ten, kdo chodí na masáže pravidelně (alespoň 1x za měsíc), určitě pocítí změnu k lepšímu v celkovém zdravotním, fyzickém i psychickém stavu. Jako prevence jsou masáže vhodné 1x za měsíc, pokud se vyskytnou potíže, pak i 1x týdně. Vše ale záleží především na vás a na tom, jak se cítíte. :-)
Ještě krátké doplnění k pitnému režimu:
Dostatečný pitný režim je velmi důležitý ke správnému fungování lymfatického systému. Doporučené množství tekutin, které je ideální pro správný pitný režim ovlivňuje několik faktorů. Odvíjí se nejen od tělesné váhy, ale i od pohybové aktivity. Zvýšený pitný režim potřeba v letních měsících, kdy se teplota vyšplhá nad 30 °C, a jiné množství nám bude stačit za mrazivého počasí.
Výpočtů pro minimální množství vody, které bychom měli vypít pro správnou funkci těla je opravdu mnoho. Já se ztotožňuji s tímto: Že bychom měli naši váhu vynásobit číslem 0,04 (neboli na jeden kilogram hmotnosti potřebujete 40 mililitrů tekutiny). Příklad: Pokud vážím 74 kg, měla bych denně vypít necelé tři litry (2,96 l) vody.
To však nepokrývá tekutiny, které jsou z těla vyloučeny při fyzické aktivitě, a proto je třeba za každou hodinu sportu připočítat litr navíc. Pokud pijeme kávu, je dobré ke každému šálku vypít ještě sklenici vody. To samé platí i o alkoholu.
Chcete se na něco zeptat? Napište mi.